TELEAPATYKA 2011

BOLEST, ĆAJ JAKO LÉK, STÁRNUTÍ A NÁŠ PŘÍSTUP KE ZDRAVÍ – témata nových Teleapatyk pro rok 2011. Letos bude odvysíláno 7 nových dokumentů.

Srozumitelná cesta ke zdraví. Seriál vysílaný v programu České televize o zázracích, jaké dokáže lidské tělo a o velkých činech, které dokáže člověk a jeho věda. Víte, že každé čtyři roky se každému z nás zcela vymění kosti? Dokážete odhadnout kolik litrů krve přečerpá Vaše srdce, zatímco čtete tento text?

Jednotlivé díly mají stopáž 10 minut a od minulých let jsme se opět posunuli dál a výš nejen v grafice, ale i v celkové podobě pořadu. Koneckonců, máme už své zkušenosti. Témata jsou následující:

 

8.9. Co je to bolest
Každého z nás někdy něco bolelo, bolest je neoddělitelnou součástí života. Ne každý už ale ví, že vnímání bolesti je vysoce individuální záležitost a každý lidský jedinec bolest vnímá odlišně. Je to dáno tím, že vjem bolesti vzniká až v naší hlavě – vlastně sami rozhodujeme, jak moc nás co bude bolet…

15.9. Chronická bolest
Každý pátý dospělý člověk trpí tzv. chronickou bolestí. Bolestí, která vzniká sama od sebe, bez zjevné příčiny. Spousta z nás denně zažívá bolestivé trápení, ale jenom někdo ví, že chronická bolest je považována sama o sobě za nemoc a hlavně – dá se léčit.

22.9. Životospráva – znáte ji?
Pokud se budeme sami věnovat svému zdraví, méně peněz se utratí za zdlouhavou léčbu chronických a civilizačních onemocnění. A tím by zbyla spousta peněz na zlepšení celkové zdravotní péče u nás. Ale ve skutečnosti se o své zdraví moc nestaráme…

29.9. Zdraví jako vášeň
Spousta lidí podléhá iluzi, že když onemocní, lékaři je vždy uzdraví. Ale už se často zapomíná na to, že každá léčba, i sebeohleduplnější, je zásahem do našeho organismu a snižuje kvalitu života – zjednodušeně řečeno: bere nám radost ze života. Není to o penězích, ale schopnosti začít přemýšlet o vlastním zdraví aktivně…

6.10. Nápoj jménem Čaj
Pokud nepočítáme čistou vodu, je čaj nejrozšířenějším nápojem na světě. Dokonce žádná z široce propagovaných značek limonád nebo piva se mu v oblibě nevyrovná. Navíc za 5000 let, kdy lidem zpříjemňuje chvíle klidu, stále roste jeho role v našich životech. Víte, že se už i vaří pokrmy s čajem? V dnešní době rychlých lodí a letadel navíc můžeme dostat na stůl čerstvý čaj, jen pár dní nebo týdnů po sklizni – a to je pak nápoj, který si dřív skutečně mohli dopřát jen králové.

13.10. Čaj jako lék
Už od dob, kdy byl čaj přísně hlídán v Číně a nikdo ho nikde na světě nesměl pěstovat, přemýšleli mudrcové o tom, jaký má vliv na lidský organismus a zda má léčivé účinky. Pustili jsme se do práce, abychom to zjistili díky dnešní moderní vědě. Pokusili jsme se udělat pořádek v populárních pojmech volné radikály, antioxidanty, oulong a další

20.10. Stárnutí
Proces stárnutí není již dávno vnímán jako nezvratná závěrečná etapa života člověka. Existuje dokonce medicínský obor – gerontologie – která se zabývá studiem poznatků o stáří. Každý jedinec si nese svou genetickou informaci, která délku života z velké části určuje. Na tom zatím nedokážeme nic změnit, elixír mládí nikdo neobjevil. Průměrný věk člověka se ale v posledních stoletích zvyšuje. Jsou na delší období seniorského věku lidé připraveni? Na co by měl člověk myslet již v produktivním věku? Stárnutí přináší kromě zvýšení počtu chorob i nemoci se stárnutím těla přímo související. V posledních desetiletích se daří prolamovat á některtabu např. o sexu ve zralém věku či problémech inkontinence, tedy úniku moči, který znepříjemňuje seniorům život. Díky osvětě a nabídce kvalitních pomůcek je ale možné i přes tento handicap plnohodnotně žít bez omezení.

Reference:

 


facebook