Na cestě po Malawi a jižní Zambii

Na cestě po Malawi
11/2009
Na cestě po jižní Zambii
09/2009

17.6. jsme se vrátili z natáčení v Zambii a Malawi. S kameramany Tomášem Schafrem a Honzou Tutokym a za podpory Patrika Harvalíka jsme dali dohromady materiál pro dva díly z cyklu Na cestě.

Pokud patříte mezi lidi, kteří pořád přemýšlejí o tom, že by se chtěli do Afriky podívat, ale z médií máte strach se tam jen tak vydat, pak Zambie a Malawi jsou „začátečnické“ země tohoto kontinentu. Vždycky rád říkám, že Afrika nás ostatní vůbec nepotřebuje, je to svět sám pro sebe a naše hodnoty, pravidla a systémy fungování jsou všem afričanům úplně ukradené.

O obou zemích by toho šlo napsat na kila, snad jen letem světem: národní parky Lower Zambezi a South Luangwa patří k tomu nejkrásnějšímu, co jsem v Africe viděl, a to už jsem viděl ledacos. Nestává se často, aby člověk pozoroval lvici při lovu impaly anebo aby na naši loď útočil hroch.

Viděl jsem fotku dětí u uloveného krokodýla. Lovec mi řekl dvě informace – z těchto dětí už žijí jenom dvě, všechny ostatní si vzal AIDS. A tohoto krokodýla jsem ulovil, protože sežral jednoho z vesničanů a bylo nutné vyndat mu z břicha něco, co příbuzní pohřbí.
Pak jsme se jeli po řece projet. Zambezi plná nebezpečí, příběhů a krásy.

Malawi a jeho chudoba s neuvěřitelnou úrovní HIV (až 60 %!) znamená, že to je země ze předělu dneška a kdovíjaké budoucnosti. Více než polovina lidí, které jsme na cestě potkali, už za pět, šest let nebude mezi živými. Pořád si myslíte, že HIV není pro svět až tak veliká hrozba? Přes to všechno je největším zabijákem v zemi malárie.

Oba dva díly se už vysílaly a můžete si je spustit online na iVysílání ČT – zde máte odkazy: Zambie a Malawi.

Není to jediný díl, který jsem pro cyklus Na cestě natočil. Všechny mnou režírované díly najdete tady.

 


facebook