Tygří žralok

- natáčení bez ochrany ve volné vodě
prosinec 2006

Hyena moří, uklízečka, anebo taky číslo 2 v počtu lidských obětí – hned za velkým bílým. Tak jsem se na ně jel podívat naživo…:-)
Kontakt se žralokem ve volné vodě, navíc se tří, čtyřmetrovým tygrem, to je bomba! Představte si ponor do vody, ve které plave několik desítek dusky sharks a několik kousků tygřích žraloků. Daskánům jsme říkali jezevčíci, protože při elementární opatrnosti nebyli zas tak moc nebezpeční (i když…o rok později pokousali při natáčení Dana Exnera). Na „africké tygry“ si ale člověk musel dávat pozor.

Z natočených materiálů vlastně není nejnapínavější sestava záběrů, kdy žralok kouše do kamery. To je situace, kdy žraloka vidíte, a tak máte běh věcí víceméně pod kontrolou.
Když ale najdete pár záběrů, kdy se kameraman otáčí (v tomto případě jsem to buď já anebo Honza Tutoky) a za hlavou má velkou uklízečku, tak máte napětí v reálném čase.
Proto to hlavní vždycky bylo o tom, ukazovat si, kde se tygři zrovna pohybují a jestli je nemáte za zády, za hlavou anebo pod nohama.

Richard Jaroněk tam nafotil parádní knížku a my jsme pořídili filmík Stopaři (a už jsme za něj dostali na některých festivalech i placku!).

S nadhledem jsme nechali sežrat Michaela Tutokyho, pravděpodobně nejmladšího potápěče, který se ve volné vodě k obávaným tiger sharks potopil…

Následující fotky pořídil právě Richard Jaroněk:

 


facebook