Záchrana archivu Eduarda Ingriše

listopad 2000

Geniální Forrest Gump, skutečně žijící „Cimrman“ Eduard Ingriš. Zachránili jsme jeho archiv.
Miroslav Zikmund, Vladimír Kroc, Mirek Náplava a Petr Horký – v této sestavě jsme se v roce 2000 vydali do South Lake Tahoe. Naším cílem byl malý domek v tomto malém městě, kde do roku 1991 žil mořeplavec, skladatel a filmař Eduard Ingriš. Na přelomu tisíciletí už nás ve dveřích vítala paní Nina, vdova.

Výpravě předcházelo několik událostí. Jen velmi stručně:

- Mirek Náplava mi vypráví o nějakém skoro neskutečném Čechovi, nějaký Ingriš, který po stopách Thora Heyerdahla a jeho voru KON-TIKI dvakrát plul Pacifikem.

- Thor Heyerdahl při našem společném natáčení na Tenerife vzpomíná a vrtí hlavou, až se najednou praští do čela a nadšeně popisuje historky s úžasným přítelem z Čech – s Eduardem Ingrišem!

- Fenomenální český cestovatel, Miroslav Zikmund nám (Mirkovi Náplavovi a mě) při jedné z návštěv u něj ve Zlíně Na Nivách ukazuje tlustý fascikl korespondence nadepsaný Eduard Ingriš: „Pánové, říká vám toto jméno něco?“

Bylo to jasné, tohoto pána nám osud jednoznačně vložil do cesty. Když jsme se pak dověděli, že o archiv, který zůstal v USA, nemá nikdo zájem, začali jsme jednat. Miroslav Zikmund se sešel s tehdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem (na kterého vzpomínám s velkou úctou) a podařilo se mu získat grant na transport kontejneru do ČR. Mirek Náplava a já jsme dali dohromady peníze na naše letenky do Kalifornie. A konečně Vláďa Kroc jako špičkový novinář se připojil k našemu teamu a pokrýval „naši misi“ z úhlu veřejnoprávního Radiožurnálu.

Odletěli jsme na dva týdny do Států a celou dobu, od rána do večera jsme sepisovali přesný seznam toho, co archiv obsahuje. Jednotlivé položky jsme potom balili do beden a chystali k transportu. Paní Nina veškerou pozůstalost věnovala zlínskému Muzeu jihovýchodní Moravy. A muzeum bylo ochotné dar přijmout jen tehdy, pokud někdo provede evidenci a všechno sepíše a zabalí…

Fenomenální Čech nám nedal spát, proto jsem se pod hlavičkou PiranhaFilm pustil do hodinového dokumentu o tomto fenoménu. Film Ingriš! Eduard Ingriš. měl velký úspěch a získal řadu cen a ocenění na filmových festivalech. Mirek Náplava zpracoval část Ingrišova života v knize Plavby sebevrahů.

 


facebook