Zpráva o cestě na severní pól

Zpráva o cestě na severní pól / Petr Horký
Kniha popisuje nejdelší pochod k severnímu pólu, který se podařil české výpravě. Severního pólu dosáhli Petr Horký a polárník Miroslav Jakeš 12. dubna 2008 v 11:57 SEČ.

Dvoučlenná expedice Petra Horkého a zkušeného polárníka Miroslava Jakeše vyrazila v dubnu 2008 k točně z 88. stupně severní zeměpisné šířky, tj. ze stejné čáry, odkud se před několika lety vydal k pólu proslulý horolezec Reinhold Messner.

Úryvek z knížky:
Už ani nevím, kolikrát jsem si představoval, jaká to bude sláva. Že prostě na to fascinující místo dojdu a začnu řvát nadšením. Pól byl v té chvíli nedaleko a krajina, dá-li se tak nazvat led na vodě arktického oceánu, byla u točny vlídná, žádná skrumáž ledových balvanů, žádné trhliny s vodní pastí, jen zasněžená pláň, rovná jako stůl.
Nebyli jsme od cíle moc daleko, když vzadu za námi začalo cosi bzučet. Vrtulník nám prosvištěl nad hlavou a dosedl přesně na pól. A pak se z něj začali do sněhu trousit ven Italové. Bylo to jak v nějakém Formanově filmu. Mrzne má panenko! Turistický zájezd na Sever! Otevřeli obřadně láhev šampusu, připíjeli si a zkoušeli něco zpívat, ovšem mráz tu vládl poctivý a nic kloudného jsme neslyšeli. Cítil jsem se v té chvíli jako moula.

Rok vydání: 2008

Knížku si můžete koupit v našem E-shopu.

 


facebook